איך לצאת מהחלקה?

בתקופה האחרונה אנו מקבלים פניות ממתולתלות רבות שרוצות לדעת איך לצאת מהחלקה – המאמר הזה הוא בשבילכן. בין אם שכנעו אתכן להחליק שיער, או שהיה לכן קשה עם התלתלים והנפח, או שסתם בא לכן לחזור לשיער הטבעי המתולתל שלכן – לצאת מהחלקה זה תהליך מורכב, אך אפשרי.

ממה מתחילים?

לקחת החלטה לצאת מהחלקות שיער – מזל טוב 🙂 כדאי לנשום עמוק כי מכאן מתחיל תהליך שידרוש ממך בעיקר סבלנות, קבלה ואהבה לתלתלים.

 • שלב ראשון – יש לגדל את השורש המתולתל. כדי להתחיל להתייחס לשיער המתולתל דרוש שורש של 3-4 חודשים, כל אחת בהתאם לסוג השיער שלה. ככל שהשיער מתולתל יותר כך נדרשת תקופה קצרה יותר על מנת לראות את אופן צמיחת השיער ואת סוג התלתל.
  שימי לב שהשיער משתנה עם השנים ועם שינויים הורמונליים, ולכן אם החלקת את השיער תקופה ארוכה, ייתכן שסוג השיער הטבעי שלך יפתיע אותך.
 • שלב שני – להבין שעכשיו תעברי תקופה ארוכה שבה השיער יהיה מתולתל בשורש וחלק בקצוות. בתקופה הזו מומלץ לא לעשות פן ולא להשתמש במחליק על השורשים, על מנת ליהנות משיער מתולתל בריא ולא לשרוף את השיער (הטבעי והמוחלק).
 • שלב שלישי – לוודא שיש לך מוצרים מתאימים לשיער שעבר החלקה, המתאימים גם לשיער מתולתל. כיום, בעיקר מאז צאת ההחלקות האורגניות, נשים עם שיער מוחלק לא מקפידות על שמפו ללא מלחים ומוצרים לשיער שעבר החלקה. כשמדובר בשיער מתולתל, יש חשיבות גדולה מאוד למוצרי השיער שמשתמשים בהם. שמפו שמייבש את השיער יביא לשיער פריזי (עם חשמל סטטי) ומנופח, ויקשה על החזרה לשיער טבעי.
  אגב, ישנם סוגי מוצרים אשר מכילים מלח אך הם איכותיים מספיק כדי להשתמש בהם גם לשיער שעבר החלקה.
  דוגמאות למוצרים שאנחנו אוהבים: סדרת FIBRE CLINEX של שוורצקופף פרופשיונל, מוצרי טולסוז מסדרת CURL MEDIUM, סדרת LISS של לוריאל פרופסיונל, סדרת אווהפוי של פול מיטשל ועוד.
מה האפשרויות שלי?

לאחר שיש לך את הבסיס הנכון לצאת מההחלקה, זה הזמן להחליט על הצעד הבא. אז מה האפשרויות למי שרוצה לחזור לשיער הטבעי שלה?

 • תספורת – בדרך כלל האפשרות הפחות חביבה על נשים שיוצאות מהחלקה. המטרה היא להוריד כמה שיותר מהשיער המוחלק. יש למהלך הזה מספר יתרונות – גזירת קצוות מפוצלים ושמירה על בריאות השיער, צמצום הפער בין אורך השיער המתולתל לאורך השיער המוחלק, הקלה בהתנהלות עם השיער. החסרונות – שיער ארוך הוא לרוב פחות נפוח ותספורת משמעותית תוריד ממשקלו וכדי שהמהלך יהיה משמעותי מבחינת נראות השיער, יש להוריד כמה שיותר ממנו ולרוב הנשים קשה לעשות זאת.
 • פתיחת תלתלים – ניתן לעשות פתיחת תלתלים על השורשים. אפשר לעשות פתיחת תלתלים קבועה (על השיער שעבר את התהליך) או זמנית (מבוססת קרטין שיוצאת מהשיער עם הזמן). פתיחת תלתלים ניתן לחדש כל 3-4 חודשים על השורש שצמח. לאחר שיש אורך מספיק כדי לגזור את השיער החלק ולקבל מראה מתולתל אחיד, אפשר להמשיך או להפסיק עם פתיחות התלתלים לפי ההרגשה.
 • לחכות בסבלנות – לתת לשיער להתארך, לגזור קצוות מדי 4 חודשים כדי לשמור על בריאות השיער, ולהמתין עד שיהיה ארוך מספיק לגזור את השיער החלק (כדי להגיע לשיער באורך קארה דרושות שנה וחצי-שנתיים וחצי, תלוי בקצב צמיחת השיער ועד כמה התלתל מכווץ). קצב צמיחת שיער ממוצע הוא בין 1 ל1.5 ס"מ בחודש.
למה לא לסלסל את השיער המוחלק?

במקרים מאוד ספציפיים יהיה ניתן לתלתל את השיער המוחלק בעזרת סלסול קבוע (פרמננט). ניתן יהיה לעשות זאת על שיער שעבר החלקה יפנית/כימית, ולרוב כזה שלא נהיה חלק לגמרי ולכן עדיין חזק מספיק "לספוג" את החומר של הסלסול בלי להישבר. לא ניתן לעשות זאת על שיער פגום או שיער שעבר החלקה אורגנית. במקרה שנרצה לבדוק את עמידות השיער, נעשה טסט לקבוצות קטנות ונמתין מספר שבועות לראות את ההשפעה ארוכת הטווח על השיער.
גם במקרה של סלסול השיער לאחר החלקה, השיער המוחלק לא יהיה מתולתל כמו השורשים, אלא יסייע להוריד את הקונטרסט בין השיער המוחלק לשיער הטבעי.

כמה זמן לוקח לחזור לשיער הטבעי?

בדרך כלל אורך של קארה ייקח בין שנה וחצי לשנתיים. הדבר תלוי בקצב צמיחת השיער ובצורת התלתל. שיער מכווץ יותר ידרוש זמן רב יותר על מנת לקבל אורך מספיק. אם שיער כזה עבר פתיחת תלתלים, זה יקצר את הזמן הדרוש.